XXVI "ŚPISKIE ZWYKI"
Weekend 16-17 stycznia 2016r. bogaty był w spiskie melodie, tańce i śpiewy, gdyż już po raz XXVI w Niedzicy miał miejsce przegląd spiskiej kultury. W pierwszy dzień na Zamku Dunajec w Niedzicy odbył się konkurs gawędziarzy, skrzypków i śpiewaków. Można było obejrzeć 61 występów, w tym 25 instrumentalistów skrzypków , 12 śpiewaków, 5 grup śpiewaczych oraz 18 gawędziarzy , 1 występ w kategorii mistrz-uczeń gry na skrzypcach z terenu gminy: Bukowina Tatrzańska, Łapsze Niżne i Nowy Targ.
Drugiego dnia, na deskach sceny w Gminnym Ośrodku Kultury zaprezentowało się 14 zespołów z terenu Polskiego Spisza, w tym 6 dziecięcych, 4 młodzieżowych i 4 w kategorii dorosłych. Powołana specjalnie komisja w składzie:
Aleksandra Bogucka – etnomuzykolog,
Michalina Wojtas – choreograf,
Jadwiga Adamczyk – muzyk, przedstawiciel MCK „Sokół” w Nowym Sączu,
Benedykt Kafel – etnograf, przedstawiciel MCK „Sokół” w Nowym Sączu
obejrzała, omówiła i oceniła występy zespołów, biorąc pod uwagę najlepsze walory artystyczne zawarte w prezentowanych programach. Dzięki prezentowanym scenkom publiczność miała okazję przypomnieć sobie tradycyjne spiskie zwyczaje i scenki rodzajowe, jak choćby „Kupcy”,„Z gorckami”, „Strzyicki”, „Zwyki na św. Łucje”, „Na św. Macieja”, „Krzciny”, „Na Kosorze” , „Jak to smaciorz po dziedzinaf chodził” lub „Jak to się ryftuwało kiet się dziywce przed ołtorz brało”.
Na tegorocznym, zimowym konkursie spiskiej kultury gościliśmy delegację z dwóch partnerskich Gmin: Gminy Miasta Wojkowice oraz Gminy Miasta Olsztynek.
Składam serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom konkursu, opiekunom i instruktorom za zaangażowanie i ogromny wkład pracy w kultywowanie naszych tradycji. Miejmy nadzieję, że z roku na rok chęć propagowania naszej spiskiej, rodzimej tradycji będzie coraz bardziej powszechna i trwała.
Dziękuję również tegorocznym konferansjerom Pani Lidii Błachut oraz Panu Janowi Budz , i Józefowi Kapołka za sprawny przebieg konkursu.
Krystyna Milaniak