"Duży Pies nie szczeka"
„Duży pies nie szczeka” to rozwinięcie działań Stowarzyszenia Willa Decjusza w obszarze promocji tolerancji i wyrównywania szanse młodzieży z małych miejscowości. Celem projektu jest zwalczanie dyskryminacji i mowy nienawiści za pomocą autoironii, komizmu, muzyki i filmu.
Projekt zakłada realizację cyklu pięciu 5-dniowych warsztatów krytycznej obserwacji, warsztatów muzycznych dla młodzieży i nauczycieli w 5 małych miejscowościach Polski oraz rozbudowę strony www, wydanie publikacji projektowej, organizację spektakli improwizacyjnych z udziałem uczestników, a także nagranie i promocję teledysku.
Założeniem projektu jest wykorzystanie potencjału twórczego młodzieży z małych miejscowości w celu realnego zwalczania dyskryminacji i mowy nienawiści w środowiskach zagrożonych wykluczeniem, zachęcenie młodych ludzi do aktywnego uczestnictwa w życiu publicznym oraz promowanie dobrych praktyk. W projekcie udział wezmą profesjonalni twórcy komediowi, muzyczni i filmowi, którzy będą odpowiadać za jakość działań artystycznych.
Efektem projektu będzie poprawa relacji pomiędzy nauczycielami i uczniami, a także wypromowanie tolerancji i poprawa umiejętności identyfikowania języka nienawiści, a co za tym idzie realna zmiana podejściu młodzieży z małych miejscowości do używania języka polskiego i doborze słów, zarówno w życiu codziennym, jak i w internecie. Celem głównym projektu jest zwalczenie języka nienawiści, tzw. „hejtingu" wśród uczestników. Cel ten chcemy osiągnąć poprzez organizację warsztatów krytycznej obserwacji oraz warsztatów muzycznych, wydanie publikacji i założenie portalu internetowego przy aktywnym udziale młodzieży, a także ekspertów i uznanych polskich artystów.
Niekwestionowaną wartością projektu będzie również rozwinięcie potencjału twórczego młodzieży przez zaproponowanie działań korespondujących z jej zainteresowaniami, co może zaowocować odkryciem talentów, o których do tej pory nikt nie słyszał. Poprzez działania projektowe i wspólną pracę na rzecz określonego celu zostanie również rozwinięte poczucie solidarności z artystami i rówieśnikami, znajdującymi się w podobnej sytuacji życiowej.
Pierwsze warsztaty projektu odbyły się w dniach 11-15 maja 2015 na terenie gminy Łapsze Niżne (dzieci) oraz w Maniowach (nauczyciele).
>>>ZDJĘCIA <<<
Zespół projektowy:
Eksperci:
Joanna Pawluśkiewicz – pisarka, scenarzystka, zajmuje się też produkcją filmową i telewizyjną, współprowadzi Klub Komediowy w Warszawie, współpracuje z HBO Polska Autorka powieści „Pani na domkach” i „Telenowela”, współautorka projektu Nowe Legendy Miejskie. Improwizatorka w Teatrze Improwizacji Hulaj.
Aleksandra Markowska – absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej II st. (dyplom z wyróżnieniem w specjalizacji „interpretacja piosenki”, 2 lata fakultetu z wokalistyki jazzowej). Absolwentka warsztatów pantomimy w Warszawskim Centrum Pantomimy. Wokalistka śpiewająca w zespole wokalnym Microfonia oraz realizująca własne projekty muzyczne. Improwizatorka teatralna związana z grupami Hulaj i Hofesinka.
Jacek „Budyń” Szymkiewicz - obecnie wokalista i saksofonista zespołu Babu Król. Gitarzysta, autor tekstów, lider zespołu Pogodno. Autor muzyki do spektaklów teatralnych. Napisał książkę pt. „Grawer”. Współpracował m.in. z Kasią Nosowską, Varius Manx czy Kasią Kowalską.
Paweł Najgebauer- Instruktor improwizacji w Szkole Impro oraz improwizator w warszawskich teatrach Klancyk i Hofesinka, szkolony w legendarnych ośrodkach improwizacji na świecie (iO Chicago, The Second City, The Annoyance Theater, Impro Melbourne) pod okiem najlepszych instruktorów z USA, Kanady, Australii i Wielkiej Brytanii. W ostatnim roku poprowadził ponad sto warsztatów improwizacji i wystąpił w ponad setce spektakli improwizowanych w całej Polsce. Można go zobaczyć głównie na deskach Klubu Komediowego przy pl. Zbawiciela w Warszawie. Prowadzi warsztaty i występuje w języku polskim i angielskim.
Zarządzanie:
Katarzyna Renes - Menadżer kultury, magister filologii polskiej, konsultantka i realizatorka wielu międzynarodowych przedsięwzięć kulturalnych, m.in . Międzynarodowego Festiwalu „Odkrywamy Paderewskiego” we Lwowie, Wyszehradzkiej Akademii Zarządzania Kulturą (VACuM), programu stypendialnego Fundacji Genshagen dla twórców z Polski, Niemiec i Francji oraz szeregu programów na rzecz wzmocnienia stosunków pomiędzy Unią Europejską a krajami Partnerstwa Wschodniego w zakresie wymiany artystycznej. Twórczyni idei i realizatorka projektów edukacyjnych m.in ."Hip hop, hejterom stop" oraz "Duży pies nie szczeka" Redaktor publikacji o tematyce kulturalnej. Od 2010 roku związana ze Stowarzyszeniem Willa Decjusza w Krakowie, gdzie zajmuje się koordynacją przedsięwzięć międzynarodowych. Menedżer Polsko-Ukraińskiej Fundacji im. I.J. Paderewskiego, wiceprezes Fundacji RenesArt. Stypendystka Ministerstwa Kultury w 2015 roku.
Marcin Dyrcz – filolog polski, recenzent literacki, bloger; pracował przy promocji międzynarodowych projektów Krakowskiego Biura Festiwalowego; członek zespołu redakcyjnego wniosku o przyznanie Krakowowi tytułu Miasta Literatury UNESCO; autor bloga literackiego „Poczytalni” (http://poczytalni.wordpress.com/) oraz akcji społecznej pod nazwą „Ratujmy magiczne adresy Krakowa”. Od roku 2013 współpracuje ze Stowarzyszeniem Willa Decjusza w zakresie kompleksowej promocji międzynarodowych projektów kulturalnych.