Ekodoradca
tel. 18 26 289 27
Od stycznia 2024 do grudnia 2026 r. Gmina Łapsze Niżne realizuje projekt pt. Wdrażanie Programu Ochrony Powietrza w Gminie Łapsze Niżne współfinansowany w ramach programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021–2027, Priorytet 2 Fundusze Europejskie dla środowiska, Działanie 2.5 Wdrażanie Programu Ochrony Powietrza, typ projektu B Funkcjonowanie ekodoradców w gminach.
CEL I ADRESACI REALIZOWANEGO PROJEKTU
Głównym celem projektu jest wsparcie dla Gminy w transformacji energetycznej oraz wdrażaniu Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego, który dotyczy ograniczenia emisji i zmniejszenia stężeń: pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5, benzo(a)pirenu oraz dwutlenku azotu. Podjęte działania wpłyną na ograniczenie zanieczyszczeń powietrza i tym samym na poprawę jego jakości. Projekt jest ukierunkowany na korzyści dla mieszkańców Gminy Łapsze Niżne i regionu, którzy skorzystają z usług Ekodoradcy. Ekodoradca będzie kluczowym członkiem projektu, pełniącym funkcję doradczą i informacyjną dla lokalnej społeczności.
W JAKIM CZASIE BĘDZIE REALIZOWANY PROJEKT?
Projekt realizowany jest przez Gminę Nowy Targ od 01.01.2024 r. do 31.12.2026 r.
JAKI JEST KOSZT PROJEKTU?
- • Całkowite wartość projektu: 502 999,30 zł
- • Koszty kwalifikowalne: 502 999,30 zł
- • Dofinansowanie z Funduszy Europejskich: 427 549, 41 zł (85 % kosztów kwalifikowalnych)
JAKIE DZIAŁANIA PODEJMIEMY W RAMACH PROJEKTU
W ramach projektu zaplanowano realizację następujących zadań:
- • Kontynuacja zatrudnienia Ekodoradcy.
- • Utworzenie oraz wyposażenie stacjonarnego punktu obsługi mieszkańców.
-
• Prowadzenie lokalnych akcji informacyjno-edukacyjnych w zakresie ochrony klimatu, powietrza, uchwał antysmogowych dedykowanych dla każdej grupy społecznej.
- • Przygotowanie gminnej strategii transformacji energetycznej w oparciu o obowiązujące dokumenty.
- • Zakup sprzętu do wsparcia prowadzonych działań doradczych, edukacyjnych i inwentaryzacji.
EFEKTY PROJEKTU
Efektem udziału mieszkańców w projekcie jako jego odbiorców będzie poprawa jakości powietrza w gminie i regionie. Dzięki wymianie nieefektywnych urządzeń grzewczych na ekologiczne rozwiązania oraz podnoszeniu świadomości ekologicznej, emisja szkodliwych substancji zostanie zredukowana, co wpłynie pozytywnie na zdrowie i komfort życia mieszkańców Gminy Łapsze Niżne.
#FunduszeUE
#FunduszeEuropejskie.
Projekt pt. Wdrażanie Programu Ochrony Powietrza w Gminie Nowy Targ jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021–2027.